Marilyn Monroe w filmie „Dżentelmeni wolą blondynki” śpiewała, że „Diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny”. Wraz z upływem lat funkcjonalność diamentów uległa zmianie i nie kojarzą się już one jedynie z podarkiem w postaci biżuterii. Zaczęto dostrzegać potencjał tych niezwykłych kamieni jako zabezpieczenie finansowe w czasie wzrostów inflacji, a co za tym idzie traktować je, jako trwałe aktywa alternatywne. Spowodowane jest to faktem, iż wyselekcjonowane diamenty nie tracą swojej siły nabywczej i w przeciwieństwie do reszty tego rodzajów aktywów, takich jak drogie trunki, są one prostsze w przechowaniu czy transporcie.
Dzięki różnorodności szlifów, barw i mas kamieni możemy spersonalizować zakup do indywidualnych potrzeb i budżetu. Przyjmuje się jednak, że diamenty o zabarwieniu neutralnym powinny znajdować się w skali bezbarwności od D do F, a ich masa powinna być nie mniejsza niż 1 ct. W przypadku diamentów kolorowych o barwach fantazyjnych sama masa ma mniejsze znaczenie niż kolor i jego nasycenie.
Nazwy barw nic mi nie mówią...
Wydobyte diamenty posiadają delikatne, brązowe lub żółte zabarwienie. Przyjmuje się, iż im brylant bielszy, tym wyższa jest jego wartość. Wyjątek stanowią bardzo rzadkie diamenty o intensywnych kolorach zwanych barwami fantazyjnymi, m.in. niebieskie, różowe, zielone – tych kamieni nie poddajemy ocenie w skali bezbarwności. Określenie „fantazyjna barwa” jest używane jedynie w stosunku do diamentów naturalnych, takich które nie zostały wytworzone drogą sztucznego barwienia. Skala bezbarwności określa diamenty o odcieniach neutralnych tzw. typowych. Kamienie te posiadają ubarwienie o różnym nasyceniu w kolorach żółci, brązu czy szarości. Ich klasyfikacja rozpoczyna się od D i kończy się na Z, gdzie D oznaczona diamenty bezbarwne, które są prawdziwą gratką dla inwestorów. Skala określająca stopień bezbarwności diamentów została ustalona przez Gemmological Institute of America (GIA) i jest powszechnie stosowana. Różnice w typowych barwach diamentów są bardzo subtelne, dlatego stopień bezbarwności określa się w specjalnych warunkach oświetleniowych oraz poddając diamenty porównaniu ze wzorcami.
- D i E – diamenty te zalicza się do grupy diamentów bezbarwnych. Odcienie te są bardzo rzadko spotykane.
- F i G – barwy tych diamentów klasyfikuje się jako biel lub czysta biel, również są rzadko spotykane.
- H – jest najczęściej stosowana w jubilerstwie, określana jako biel. Diamenty te należą do grupy bliskich bezbarwnym.
- I i J – barwy te określa się jako stonowaną biel.
- K i L – barwy te również są określane jako stonowana biel, jednak barwa L bliższa jest żółtym odcieniom.
- M i N – określane są jako lekko żółtawe.
- O i P – należą do barw żółtawych lub jasnożółtych.
- Q i R zaliczają się do barw lekko żółtych.
- S-Z – barwy żółte.
Czystość
FL – czyste, bez skaz
F – [ang. Flawless] czyste, bez skaz.
IF – [ang. Internally Flawless] wewnętrznie czyste.
VVS1, VVS2 – [ang. Very, Very Slightly Included] bardzo, bardzo małe inkluzje* trudno zauważalne przy 10x powiększeniu, przez wykwalifikowanego eksperta diamentów.
VS1, VS2 – [ang. Very Slightly Included] bardzo małe inkluzje trudno zauważalne przy 10x powiększeniu.
SI1, SI2 – [ang. Slightly Included] małe inkluzje widoczne jedynie przy 10x powiększeniu.
P1/I1 – [ang. Included] inkluzje zauważalne gołym okiem.
P2/I2 – inkluzje łatwo zauważalne gołym okiem.
P3/I3 – inkluzje obniżające brylancję.
*Inkluzja (wrostek) – ciało obce (stałe, ciekłe lub gazowe) znajdujące się w minerale. Inkluzją może też być szczelina łupliwości, pęknięcie lub inny naturalny defekt wewnętrzny, zakłócający bieg wiązki światła w kamieniu.
Masa
Masę diamentu określa się w karatach (ct), 1 ct = 0,20 g